Pohroma orechov : vrtivka orechová.

Vrtivka orechová (Rhagoletis completa) je invazívna mucha z čeľade Tephritidae. Tento škodca pôvodom zo Severnej Ameriky sa v posledných rokoch významne rozšíril aj v našich zemepisných šírkach. K hostiteľským rastlinám patrí najmä orech kráľovský, ale aj broskyňa obyčajná.

POPIS ŠKODCU


Vrtivka orechová, drobná muška s veľkosťou 4 až 6,4 mm, sa vyznačuje žltým sfarbením hlavy so zelenými očami, hruď je žltohnedá až hrdzavá s výraznou žltou škvrnou. Krídla, ktoré sú priehľadné, majú štyri priečne tmavé pásiky. Samci sú v porovnaní so samičkami menší, stehná sú čierne až žltohnedé.


Životný cyklus škodcu


Škodca má jednu generáciu za rok. Dospelce možno pozorovať od júla až do augusta, v poľných podmienkach dokážu prežiť až 40 dní. Vrtivka kladie vajíčka vpichmi do plodu. Vajíčka, bielo sfarbené, majú elipsovitý tvar a veľkosť 1 mm. Larva škodcu je beznohá a dlhá 8 až 10 mm. Larvy sa kuklia v pôde pod stromami a v štádiu kukly prezimujú. Hnedo sfarbené pupárium dorastá do dĺžky 6 mm. Dospelce vylietajú z pôdy začiatkom júla.

Prejavy výskytu vrtivky orechovej


K základným príznakom prítomnosti vrtivky orechovej patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám, šupka postupne hnedne až sčernie. V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom, ako larvy plod opustia, zostávajú v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže zhniť, ťažko sa odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu.


Vrtivka kladie vajíčka do vyvíjajúcich sa plodov, ktoré sú následne napadnuté aj larvami. Pri väčšom výskyte lariev počas vegetácie dochádza k predčasnému opadu orechov. Straty na výnose bežne dosahujú až okolo 50 %. Výnimočne v niektorých rokoch môžu larvy zničiť celú úrodu. Z týchto opadnutých plodov sa škodcovia dostávajú do pôdy, kde prezimujú do ďalšej vegetácie.


Preto veľmi dôležitým zásahom proti vrtivke orechovej je odstránenie opadaných plodov, čím obmedzíme výskyt škodcu v budúcom roku.


Ochrana orechov počas vegetácie voči dospelcom je náročná na aplikáciu, nakoľko sú stromy zvyčajne veľmi veľké, a tak nedokážeme zabezpečiť dostatočné pokrytie orechu postrekom. Naviac sa táto muška relatívne rýchlo pohybuje, preto je často komplikované zasiahnuť prípravkom všetky jedince. V takej situácií sú kontaktné insekticídy len málo účinné.


Najdôležitejším ošetrením pre zamedzenie výskytu vrtivky orechovej je predjarná aplikácia prípravkov s insekticídnou aktivitou voči prezimujúcim škodcom. Tieto prípravky sa aplikujú v skorom jarnom období na povrch pôdy pod stromom a jeho okolí. Tam pôsobia na prezimujúce štádia škodlivého hmyzu a zamedzia ich vývinu.


V poslednej dobe sa stáva trendom produkcia potravín v bio kvalite. Preto stále viac ovocinárov prechádza na ekologickú cestu výroby. Mikrobiálne prípravky na báze mikroskopických húb Metarhizium anisopliae pôsobia efektívne pri eliminácii pôdnych škodcov. Aktívne mikroorganizmy vytvárajú v pôde svojim metabolizmom enzýmy, ktoré sú zodpovedné za insekticídne účinky. Prospešné mikroorganizmy žijú a aktívne pôsobia v pôde až 2 – 3 týždne. Huba Metarhizium býva prirodzenou súčasťou pôdy, a tak nezanecháva pri jej použití v ekologickom poľnohospodárstve žiadne rezíduá.


Je len na vás, akým spôsobom ochránite svoju úrodu orechov. Ale pamätajte, bojovať treba v pôde.

Autor : Ing. Jakub Mutňanský